O mnie

Wojciech BrzegaWszystko zaczęło się w ZębieNajwyżej położona miejscowość w Polsce 1023 m n.p.m. - skąd pochodzę - od niewielkiego drewnianego kościółka pod wezwaniem św. Anny (1915 r.). Świątynia została wybudowana, według planu Andrzeja Gracy z Bustryku, zrealizowanego przez cieślę  Jana Ustupskiego z Zakopanego. W jej wnętrzu znajduje się zabytkowy główny ołtarz, projektowany przez wybitnego rzeźbiarza Wojciecha Brzegi(1872-1941) rzeźbiarz, snycerz, pisarz ludowy; studia w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w Monachium i Paryżu; od 1901 w Zakopanem, wykładowca w Szkole Przem. Drzewnego, współzałożyciel Związku Górali, stowarzyszenia Sztuka Podhalańska, spółki Kilim; tworzył stylizowane rzeźby w drewnie, także gipsie i terakocie, portrety (głowa Sabały), meble, projekty wnętrz, ozdobne przedmioty drewniane, obrazki malowane na szkle, kilimy; twórca pomnika Grunwaldzkiego w Zakopanem (1910); artykuły o sztuce zakopiańskiej, gawędy góralskie Żywot górala poczciwego., zaś wystrój wnętrza jest dziełem zakopiańskich snycerzy Jana Tylki i Mariana Styrczulę-Maśniaka. Kościółek - to kwintesencja twórczości w drewnie ludu podhalańskiego. W tym właśnie kościółku zostałem zarażony pięknem rzemiosła w drewnie.

Fascynacja drewnem nie przeminęła i w 1989 roku rozpocząłem naukę w zakopiańskiej Budowlance Zespół Szkół Budowlanych imienia Wł. Matlakowskiego, pod okiem mistrza Bolesława Karpiela-Bułecki wyśmienity tancerz i muzykant góralski - świetny prymista, artysta stolarz z Kościelisk; projektant i wykonawca „Białej Izby” i Świetlicy „Śwarnej” w Związku Podhalan w Zakopanem. W latach 1980-1992 pracował w Zespole Szkoł Budowlanych imienia Wł. Matlakowskiego w Zakopanem jako nauczyciel zawodu stolarstwa artystycznego. Pełnił funkcję kierownika artystycznego zespołu im. Klimka Bachledy w Zakopanem; były prezes oddziału Związku Podhalan w Zakopanem, zasłużony działacz kultury, laureat nagrody im. Oskara Kolberga w 1997 roku. oraz w jego„ izbie twórczej” pod Lipkami.
Bolesław Karpiela-BułeckaTam pokazano mi skąd brać inspirację - bogactwo przyrody górskiej i naszą w niej maleńkość. Nauczyłem się, co robić z jałową deską ażeby powstał mebel, który wcześniej widziałem w mojej wyobraźni, później na rysunku, aż w końcu gotowy wyrób. Mistrz Bolesław powiadał: „... w tyj desce siedzi gadzik a wis - tu bedziy z tego piesek ...”.

Po tzw. wyzwoleniuuczeń-czeladnik-pracownik w 1998 założyłem własną stolarnię aby kontynuować i rozwijać dzieło swych przodków - twórców spuścizny podhalańskiej. W stolarni wykonuje meble z litego drewna nawiązując do tradycji związanych z obróbką drewna i całym jego bogactwem form zdobniczych i snycerskich występujących na Skalnym Podhalu (Styl Zakopiański). Dzisiaj na początku XXI w staram się łączyć tradycyjne formy z nowymi technologiami, tworząc nowy charakter mebla (mebla użytkowego) a zarazem cieszącego oko i nawiązującego do stylu mojej góralskiej szkoły. Każda realizacja jest na zamówienie klienta a w 95% moim projektem autorskim.

foto.jpg Jeśli Państwo szukacie mebla, który jest nie tylko meblem użytkowym ale i również pięknym w swej formie oraz „z góralskom dusom” to zapraszam serdecznie do mojej stolarni.

Janusz Stopka-Karolów
mistrz rzemiosła z Podhala